Jesienne pomysły na długie wieczory

Drodzy rodzice!

Jesienią pogoda często płata figle, dni są coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe...
Aby naszym maluchom nie doskwierała nuda mamy propozycję "dla kreatywnych".

Na podwórku, w lesie czy w parku kryje się całe bogactwo jesiennych darów.
Dzieci chętnie je zbierają! Zabierzmy nasze pociechy na spacer, a potem stwórzmy coś ze znalezionych przedmiotów.

JEŻ Z LIŚCI I KARTONU

Do wykonania jeża potrzebujemy:
- kawałek kartonu lub kartki z bloku technicznego
- nożyczki
- klej
-plastelinę
- kolorowe jesienne liście
- czarny pisak
- opcjonalnie kreatywne oczka

Wycinamy z kawałka kartonu lub bloku technicznego kształt jeża jak poniżej na zdjęciach oraz trzy półkola. Jeża nacinamy w trzech miejscach, a półkola w jednym miejscu od dołu. Sprawdzamy, czy półkola pasują do nacięć na jeżu. Nasz jeż po złożeniu powinien równo stać, jeśli tak nie jest popraw nacięcia.

Jeśli nasz jeż jest już dopasowany rozkładamy go znowu na części i smarujemy półkola klejem w sztyfcie. Przyklejamy na posmarowane części kawałki podłużnych liści. Jeśli nie macie podłużnych liści możecie pociąć inne większe liście na paski.

jez1-vert

Oklejone już liśćmi części jeża montujemy do nacięć na szablonie jeża. Teraz już tylko z plasteliny doklejamy łapki, nosek, rysujemy buzię i oczka lub doklejamy kreatywne oczka. Nasz jeż z kartonu i liści jest już gotowy.

jez

JESIENNE MANDALE Z LIŚCI I OWOCÓW JARZĘBINY

Potrzebne będą:

• papierowy talerzyk
  • liście i owoce jarzębiny
  • klej introligatorski

Praca polega na stworzeniu symetrycznej, okrągłej kompozycji z liści i owoców jarzębiny – czyli mandali. Tworzenie mandali niezwykle wycisza i uspokaja. Zamiast kleju introligatorskiego można do niej użyć kleju na gorąco.

rowen-mandals-2-627x1024

JEŻ Z MASY SOLNEJ

Do wykonania tej pracy potrzebna jest tylko masa solna i pestki dyni.

Przepis na masę solną jest bardzo prosty, wystarczy zmieszać ze sobą:

– 1 szklankę mąki

– 1 szklankę soli

– 1/2 szklanki wody

Z połączenia składników powstaje idealna do formowania masa.

Po ukształtowaniu jeża wystarczy poukładać pestki dyni zamiast kolców.

KASZTANIAKI

Kolejną propozycją jest stworzenie ludzików z kasztanów, ale w wersji bardziej płaskiej tzn. na kartce. Takie ludziki dzieci wykonają bez większej pomocy dorosłego.

Wystarczy przykleić kasztany lub jakiekolwiek inne skarby na kartce i dorysować kredkami resztę postaci.

Można dokleić i dorysować co tylko nam się wymarzy, a potem wymyślić imię dla każdego "Kasztaniaka".

Mogą powstać prawdziwe arcydzieła!